Prostějovský týden: Korfbalisté získali na MS v Brně vysněnou medaili, cenný kov by si však zasloužily i prostějovské děti

Jan Mynařík – Čt, 15/11/2007 – 00:42

Prostějovský týden ze středy 15. listopadu přináší reportáž o projektu Patron týmu při MS v korfbalu, Brno 2007, společně s reakcemi ředitelů zainteresovaných škol. Pro ty, kteří neměli možnost si tento článek přečíst přímo v novinách, jej přinášíme na našich stránkách s laskavým svolením redakce.

Navíc již minulý týden ve čtvrtek 8. 11. vyšel v Prostějovském deníku krátký článek o návštěvě belgického reprezentačního týmu, který byl otištěn také v již zmíněném středečním Prostějovském týdnu. Tent článěk si můžete přečíst přímo na internetových stránkách Prostějovského deníku.

Marek Sonnevend, Prostějov - Premiéra světového šampionátu v korfbalu na české půdě dopadla náramným úspěchem výsledkovým i organizačním. Výběr ČR totiž dokázal v domácím brněnském prostředí vybojovat cenný bronz a korfbaloví nadšenci z celé republiky přitom ukázali, že pořadatelství takto významné akce pro ně není žádným problémem. Své zásluhy na zdárném průběhu MS měl i Prostějov coby jedna z moravských bašt tohoto sportu.

Pomineme-li přínos schopných lidí z prostějovského oddílu SK RG přímo v organizačním výboru mistrovství světa, nejvíce se naše město zapojilo do jeho průběhu prostřednictvím projektu Patron týmu. O co šlo? "Žáci tří prostějovských škol se zúčastnili výtvarných a literárních soutěží spojených s MS a měli i praktickou hodinu korfbalu v rámci hodiny tělesné výchovy pod vedením trenérů našeho oddílu SK RG Prostějov. Následně se vypravily přímo do Brna zhlédnout zápas svého družstva v základní skupině, přičemž fungovalo spojení RG a ZŠ - Belgie, ZŠ Dr. Horáka - Polsko a ZŠ Melantrichova - Německo. Vyvrcholením celého projektu se pak stala návštěva zástupců těchto reprezentací v daných školách, kde diskutovali se žáky," popsal mluvčí prostějovského korfbalového oddílu Jan Mynařík.

V praxi se vše uskutečnilo přesně podle plánu a ke spokojenosti všech zainteresovaných stran. Dokládá to svědectví ředitelů zúčastněných škol.

Václav Kolář, ředitel RG a ZŠ ve Studentské ulici: „Osobně korfbal maximálně podporuji, protože jde o výborný kolektivní sport rozvíjející všeobecné pohybové dovednosti a díky své smíšenosti i kooperaci mezi oběma pohlavími. Na naší škole má navíc tento sport pevnou tradici a proto bylo jasné, že u takového projektu nemůžeme chybět. V první části děti vyjely fandit belgickému týmu do Brna na jedno utkání základní skupiny a Belgičané pak na oplátku navštívili naši školu. Celé setkání ne neslo ve skvělé atmosféře, obě strany se do něj aktivně zapojily jak při diskusi v jedné ze tříd, tak při následné prohlídce školy a hodinovém ukázkovém tréninku. Myslím, že se tahle akce moc povedla a hlavní zásluhu za to dávám Jiřímu Kremlovi coby duchovnímu otci prostějovského korfbalu. On díky svým zkušenostem a kontaktům celý projekt v našem městě zajišťoval.“

Ivan Pospíšil, ředitel ZŠ Dr. Horáka: „Držíme se hesla Škola plná pohybu, jež máme ve svém logu. Proto jsme nakloněni každé sportovní aktivitě, která naše žáky vede ke zdravému životnímu stylu. A nemusí jít pouze o sporty, jimž se věnujeme v rámci specializovaných tříd, tedy basketbalu či plavání. Na korfbal se děcka nachystala opravdu pečlivě, do Brna jel plný autobus vybavený vlajkami a secvičeným pokřikem. Během zápasu se pak Poláci mohli opřít o skutečný divácký kotel a přestože prohráli, nemohli si podporu vynachválit. Také to dali náležitě najevo při návštěvě u nás, kde ve třídě 5.A besedovali s dětmi, prohlédli si školu a rozprávěli i s kantory ve školní klubovně. Celkově mám z toho všeho výborný pocit a věřím, že hlavně zájezd na utkání světového mistrovství v děckách zanechá spoustu korfbalových zážitků. Dík za to patří paní učitelce Janě Pekové.“

Roman Pazdera, ředitel ZŠ Melantrichova: „Díky existenci několika sportovních tříd různého zaměření má naše škola úzký vztah ke sportu. A když se objevila nabídka zapojit se do tohoto projektu, neváhali jsme. Děti mohly jeho prostřednictvím proniknout do tajů velmi zajímavého korfbalu a nabrat spoustu nových cenných zážitků, což se stoprocentně povedlo. Německou reprezentaci vydatně podpořil plný autobus našich žáků a za vydařenou považuji i reciproční část akce, tedy návštěvu Němců na škole. V rámci podnětné diskuse si děti procvičily cizí jazyk a dozvěděly se spoustu zajímavých věcí, naše hosty zase při následné prohlídce školy hodně upoutalo moderní sportovní vybavení a zejména nová gymnastická tělocvična, v níž si vyzkoušeli pár cviků a dokonce i nějaká salta. Atmosféra celého setkání byla báječná a žákům korfbal nepochybně zůstane pod kůží minimálně pro hodiny tělocviku. Největší zásluhu na tom má paní učitelka Iva Procházková.“

Kromě návštěv školních zařízení zavítaly reprezentační výběry Belgie, Polska a Německa rovněž na prostějovskou radnici, kde proběhla slavnostní setkání s vedením města. V zájmu propagace korfbalu se tedy udělalo maximum, přitom v Prostějově je tento sport na české poměry populární už teď velmi solidně. A budoucnost ukáže, nakolik může jeho potenciál ještě růst. (son)

Při ukázkovém tréninku v hale RG a ZŠ belgičtí korfbalisté dětem názorně předváděli různé herní prvky i situace. Foto: Eva Ševčíková, Prostějovský deník

Kategorie: