Nizozemec Hennie Baas: Korfbal je můj život!

Jan Mynařík – St, 28/10/2009 – 14:37

Ve spolupráci s naším mediálním partnerem Týdeníkem Prostějovska vám přinášíme rozhovor s Henniem Baasem, který vyšel v Týdeníku Prostějovska právě před týdnem. Hennie v odpovědích na otázky redaktora Marka Sonnevenda popisuje různé aspekty svého působení v Prostějově, trávení svého volného času i srovnání České republiky a Nizozemska.

Marek Sonnevend, Týdeník Prostějovska, 21.10.2009 – Nejsou prvním sportovním týmem na Prostějovsku, který trénuje cizinec. Jeden primát však korfbalistům SK RG Prostějov určitě patří, neboť mít za kouče Nizozemce je opravdu unikát. V korfbalu jde navíc o nemalou výhodu, protože právě Holandsko je světovou velmocí v tomto smíšeném kolektivním sportu. Uznávaný lodivod SK RG Hennie Baas nám s překladatelskou pomocí předsedy oddílu Jana Mynaříka poskytl exkluzivní rozhovor.

Hennie, jak jste se vůbec dostal k českému a konkrétně prostějovskému korfbalu?
„V roce 1990 se nedlouho po zakořenění korfbalu v tehdejším Československu stala východní část Nizozemska jakýmsi adoptivním rodičem tohoto sportu ve vaší zemi. Já byl tehdy součástí skupiny učitelů - trenérů, kteří z Holandska přijeli do ČSR korfbal rozšiřovat a vyučovat. Při své první cestě sem jsme zamířili do Třeboně a Havířova, o dva roky později jsem pak využil nabídky vést studentský tým Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho trenérem jsem byl tři sezony včetně startu na akademickém mistrovství Evropy. Vedle toho se povedlo dát dohromady můj mateřský oddíl DOS-WK Enschede s klubem SK Junior Prostějov tak, že se od roku 1992 staly partnerskými oddíly. Členové obou klubů se vzájemně navštívili nejprve tady v Česku a potom u nás v Nizozemsku, družba nějakou dobu fungovala, ale následně se bohužel kontakty vytratily a spolupráce usnula. Až před dvěma lety nás v DOS-WK znovu zkontaktoval Honza Mynařík, čímž bylo mezioddílové partnerství obnoveno. Loni v srpnu na soustředění SK RG v Enschede jsem vzal prostějovské družstvo pod svá trenérská křídla a během minulé sezony pomáhal radami na dálku vždy poté, co jsem si prohlédl zaslané DVD záznamy s extraligovými utkáními Prostějova. Druhé soustředění v Enschede už letos proběhlo kompletně v mé režii a v probíhajícím ročníku vedu tým při zápasech osobně.“

Není právě obvyklé, aby cizinec takto pomáhal v daleké zemi zvyšovat úroveň nějakého sportu. Proč to vůbec děláte?
„Mám velice rád skupinu prostějovských lidí, s níž pracuji. Přístup Čechů ke sportu je obecně zcela jiný, než u Holanďanů, a to se mi líbí. Navíc mám tady na Hané z minulosti spoustu známých a přátel, se kterými udržuji kontakty ve sportovní i osobní rovině. Jsem v důchodu a mám tedy dost času na cestování. Korfbalu se přitom věnuji celý život – dřív jako hráč a teď coby trenér – tak proč si jej nevyzkoušet i mimo Nizozemsko, ne? S manželkou Olgou máme Českou republiku moc rádi a také z toho důvodu se sem opakovaně vracíme.“

Zaznamenal Prostějov pod vaším vedením za poslední rok a půl výrazné zlepšení? Pokud ano, v čem nejvíce?
„Podařilo se mi vnést do hry týmu určitý systém, hlavně co se týká obrany. Současně se snažím o spojení českého a holandského korfbalu tak, abychom si z obou vzali to pozitivní. Obecně se v ČR někdy dělají takové chyby, jaké v Nizozemsku nikoho už ani nenapadnou. Zpravidla jde o defenzivní nedostatky, na kterých jsme od začátku intenzivně pracovali a stále pracujeme, čímž se bránění zlepšuje.“

Proč je Nizozemsko suverénní korfbalovou velmocí světa daleko před všemi ostatními státy?
„Holandský národní tým společně trénuje každý týden a jeho hráči jsou navíc placeni, což nikde jinde nemá obdoby. Kromě toho mají reprezentanti ještě předepsáno, kolik musí odtrénovat ve svých klubech, takže jejich připravenost je vysoká. Na oddílové úrovni se jinak v Nizozemsku trénuje dvakrát až třikrát týdně, což je srovnatelné s Českem. V úplně nejlepších holandských klubech je však příprava mnohem intenzivnější a proto je naše země v korfbalu jasně nejlepší. Máme širokou základnu stovky tisíc hráčů, tenhle sport zná u nás skoro každý a z dlouholeté tradice těžíme. Je jasné, že třeba ČR se po devatenácti rocích existence korfbalu na jejím území nemohla dostat na úplnou top úroveň. Vždyť já sám dělám korfbal od svých dvanácti let, to znamená od roku 1962, a vy jste tehdy o ničem podobném ani neslyšeli.“

V čem spočívá taková obliba korfbalu u Holanďanů?
„Jde o tradiční rodinný sport, který u nás přechází z generace na generaci. Celý život se mu věnuji já i moje žena, totéž platí o našich dětech Kim a Nickovi. Brzy po jejich narození už manželka byla znovu na hřišti a někdo jiný z klubu přímo u něj miminko hlídal během tréninků. Každý víkend se navíc hrají zápasy a to pak ani není čas zajít třeba na fotbal. Všechny oddíly v Nizozemsku přitom mají své vlastní hřiště s veškerým potřebným zázemím včetně klubovny a aspoň malé restaurace, což je takový jejich domov, o který se sami starají a kde společně tráví veškerý volný čas v jedné komunitě - od nejmladších až po nejstarší, všichni pohromadě. Není to zkrátka všechno jen o sportu, ale o celém životním stylu, do nějž korfbal neoddělitelně patří.“

Pojďme zpět do Prostějova. Postoupí letos dospělý výběr SK RG konečně do extraligového play off?
„Já věřím, že je to určitě možné a že na postup má. K úspěchu už jsme udělali několik nezbytných kroků od zmíněného zavedení herního systému před zlepšení obrany až po zisk dvou bodů v Kolíně a ve Znojmě. Ještě nás čeká spousta další práce, ale právě zápasy na kolínském a znojemském hřišti ukázaly, o kolik se prostějovský korfbal posunul vpřed v porovnání s minulostí. Důležité je zjistit, proč nám v obou případech vyšly mnohem lépe až druhé duely z dvojutkání. Na tohle se budeme snažit společně přijít. Za klíčové považuji, aby si hráči a hráčky SK RG dokázali uvědomit, jak dobře vlastně korfbal umí, a na základě tohoto vědomí si podstatně víc věřili. Psychika je mocná čarodějka a každý se musí naučit prodat své schopnosti. Výborným základem je, že se všichni členové týmu chtějí strašně moc učit a já jim mohu předávat své poznatky. Občas mám dokonce problém nevychrlit toho na ně příliš mnoho, aby nedošlo ke zmatení.“

Momentálně jste v Česku na dva týdny. Čím vším trávíte čas, jak vypadá váš běžný den?
„Od prostějovského klubu mám na celý svůj pobyt k dispozici byt, kde většinou trávím celé dopoledne u počítače a telefonu. Udržuji tím kontakt s domovem, se svou rodinou i přáteli. V poledne jdu na oběd, po něm už si dělám přípravu na odpolední tréninky a potom vedu přípravu jak mládežnických výběrů SK RG, tak seniorského družstva. Večer si jdeme někam sednout a všechno přátelsky rozebíráme. Vedle tohoto běžného programu občas navštívím své české kamarády či známé, což je velice příjemná součást zdejšího pobytu.“

Jak je to s finanční stránkou vašeho působení v Prostějově?
„Tím myslíte, jestli dostávám nějaké peníze? To ne, a ani bych žádné nechtěl. Zdejšímu oddílu pomáhám z čistého přátelství na základě partnerství s mým mateřským klubem DOS-WK Enschede. Ten mi platí benzín za cestu do ČR a zpět, co utratím tady, je moje věc.“

Co se vám na České republice v porovnání s Nizozemskem nejvíc líbí?
„Například možnost kdykoliv během zimy si zalyžovat. Vždyť už teď máte kousek od Prostějova sníh, takže až sem znovu přijedu v listopadu, budu mít s sebou rozhodně lyže. Jinak věcí, které zde vy máte a my v Holandsku ne, existuje strašně moc. Pro mě ze všeho nejdůležitější a nejpříjemnější však určitě je možnost věnovat se skupině lidí s tak úžasným zápalem pro korfbal.“

Kategorie:
i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i