Historie dorosteneckého týmu

Dorostenecký tým je historicky nejúspěšnějším prostějovským celkem.

V letech 19931996 se umístil vždy mezi čtyřmi nejlepšími celky dorostenecké ligy. V sezónách 1993/94 a 1995/96 skončil na čtvrtém místě.

V sezóně 1994/95 se probojoval do tříčlenné finálové skupiny a po velice kvalitních výkonech se stal mistrem České republiky v dorostenecké lize.

V ročníku 1996/97 pak došlo k přechodu většiny hráčů dorosteneckého týmu do seniorského, a tak tuto sezónu hrál dorostenecký tým ve značně kombinované sestavě.
Následujícího roku již působil tým ve zcela nové sestavě. Výsledky tomu také odpovídaly - jediný vyhraný zápas v lize!

Sezónu 1998/1999 však dorostenecký celek začínal s ambicemi postoupit z II. dorostenecké ligy do nejvyšší soutěže. Druholigovou soutěž nakonec v závěrečných bojích dorostenci vyhráli a v baráži postoupili do I. dorostenecké ligy.

V obnovené premiéře 1999/2000 skončil dorostenecký tým na třetím místě poté, co se v play-off utkal s družstvem Znojma, které přes prostějovský dorostenecký tým postoupilo do finále a vyhrálo celou ligu.

Sezóna 2000/2001 byla se čvrtým konečným místem pro dorostenecký tým relativně úspěšná, přestože tréninkové úsilí směřovalo k příčkám nejvyšším. Dorostenci dokázali sehrát vyrovnané zápasy s favority soutěže (Znojmo, Kolín), ale bohužel se slabšími soupeři (Smíchov, Chomutov) díky nervozitě a zbytečným chybám ztratili důležité body. Určitý podíl na výsledcích zápasů zanechal i odchod několika opor týmu do seniorského družstva.

Do sezóny 2001/2002 vstoupili dorostenci s úzkým, ale přesto kvalitním kádrem, který měl potenciál hrát finále nově vzniklé dorostenecké extraligy. Toto očekávání se ovšem nenaplnilo. Tým sehrával hodně vyrovnané zápasy, nedokázal v nich však vítězit, neproměňoval šance.
V baráži prostějovský tým přehrál Havířov, a to bez větších problémů. Trochu zaváhal se Smíchovem, ale extraligovou účast týmu tím na další sezónu neztratil.

Dorostenecký tým na sezónu 2002/2003 opustilo šest hráčů základní sestavy. Byli nahrazeni staršími žáky. Nikdo tak nečekal špičkové výkony, hrálo se o udržení.
Během celé základní části družstvo nevyhrálo ani jeden zápas. V rozhodujících momentech barážových zápasů chyběla především psychická pohoda a herní vyzrálost. Ani hráči se zkušenostmi ze zápasů seniorské 1.ligy nedokázali zvrátit skutečnost, že se dorostenecký tým po 4 letech rozloučí s extraligou.

Dorostenci v sezónách 2003/2004 a 2004/2005 bojovali o postup mezi českou elitu. V prvním roce skončili na druhém místě ve skupině za Brnem, které nakonec suverénně vyhrálo barážovou skupinu a postoupilo do extraligy.
V následující sezóně zažil tým velké zklamání. I když byl připraven na všechny soupeře, kterých se přihlásilo pět, a vše podřídil postupu do extraligy, nebylo mu dopřáno. Kromě Českého Těšína se žádný další tým soutěže neúčastnil. 1. ČDKL byla následně anulována, protože nebyl odehrán předepsaný počet zápasů, potřebný pro uznání soutěže.
Po jednáních Výkonného výboru nakonec vznikla pro ročník 2005/2006 opět 1. dorostenecká liga s celky Bělé pod Bezdězem, Českého Těšína, Náchoda a Prostějova. Doufejme, že tentokrát se soutěž odehraje a dorostenci budou mít šanci prokázat své kvality. Někteří z nich budou nastupovat i v extraligovém seniorském celku.

V ročníku 2005/2006 se hrála opět kvalitní 1. dorostenecká liga. Brzy po zahájení se ve skupině vytvořily dvě vyrovnané dvojice Bělá pod Bezdězem - Prostějov a Český Těšín - Náchod. První dva se přetahovaly o celkové vítězství, druhé dva týmy postupně snižovaly jejich výkonostní rozdíl. Nakonec byla lepším týmem Bělá, která následně podlehla Děčínu v baráži o extraligu, a Prostějov podstoupil moravské derby s Brnem. Ve dvou velmi těsných utkáních, plných krásných momentů a vysokého nasazení, jsme se dokázali po třech letech vrátit do extraligy.

V sezóně 2006/2007 dorostenecká extraliga prověřila připravenost dorosteneckého družstva po psychické i výkonnostní stránce. Většinu sezóny jsme se potýkali se zdravotními problémy klíčových hráčů - při velmi úzkém kádru byl ovšem každý hráč klíčový. Nicméně většinu základní části jsme se opírali o poměrně kvalitní obranu a výškovou převahu kluků, čímž jsme částečně kompenzovali naši bídnou efektivitu zakončení. Po sérii nevyrovnaných výsledků jsme na skóre postoupili ze čtvrtého místa do semifinále. Suverénní Znojmo bylo nad naše síly a v zápase smutných semifinalistů jsme se střetli s celkem Českých Budějovic. Zápas, oboustranně chudý na koše, jsme prohráli 5:9. I tak se však jednalo o nejvýznamnější úspěch prostějovského korfbalu za několik posledních let.

Pro následující sezónu 2007/2008 došlo k výraznému omlazení členů dorosteneckého kádru. Hráčům a hráčkám, kteří ještě minulou sezónu nastupovali pouze v žákovských kategoriích, chyběly v těžkých zápasech s mladou českou elitou zkušenosti. A jelikož většinu zápasů nejvyšší dorostenecké ligy prohráli a nedokázali zvítězit ani v rozhodujících utkáních baráže, pro sezónu 2008/2009 sestoupili do nižší soutěže.

Herní výsledky dorostenců v následujícím ročníku 2008/2009 byly trochu za očekáváním. Z reálného pohledu však odpovídaly výsledky předváděné hře, (ne)účasti na trénincích a úzkému kádru v chlapecké části družstva.
Úspěchů bohužel moc nebylo, spíš dílčí pokroky - hráči se naučili hrát aktivněji v útoku, nedržet dlouho míč a to, že skórovat můžou a musí všichni. Ve vyrovnaných utkáních se sousedy v tabulce chyběla však větší přesnost ve střelbě a bez bodů z těchto zápasů nemohl být cíl sezóny - dostat se na jedno z postupových míst do baráže - splněn.

Jelikož se pro sezónu 2009/2010 do soutěže přihlásilo málo týmů v dorostenecké kategorii, hrály všechny týmy v jediné dorostenecké lize a Prostějov tak měřil síly i s nejlepšími týmy a získával potřebné zkušenosti. I když medailové pozice byly vytouženým, avšak jen teoreticky reálným snem, stoupající výkonnost družstva byla znát a nakonec tým obsadil páté místo v tabulce. Jen zpětně mohli všichni litovat některých nepovedených utkání, jelikož účast ve finálových bojích se tak mohla stát realitou.

Následující sezóna 2010/2011 měla být zakončena úspěchem s příchutí cenného kovu - tým tvořili zkušení hráči a hráčky, ve věku kolem osmnácti let a občas nastupující i v seniorské extralize. Několik zaváhání v klíčových zápasech sezóny nasměrovalo družstvo do nadstavbových bojů s jen teoretickou nadějí na účast ve finále. Bez problémů uhájené třetí místo však znamená bronzovou příčku a úspěšnou rozlučku pro ty, kteří již věkově budou spadat do seniorské kategorie.

2011/2012 - ročník s otazníkem. Podaří se velmi mladému kádru hrát alespoň dle svých možností a postoupí do medailových soubojů? Ať už bude odpověď jakákoliv, v tomto složení mohou dorostenci hrát několik let a přitom většina členů bude usilovat o medaile i v kategorii starších žáků. Máme se tedy na co těšit.

Dorostenecký tým si jeden rok počkal na výraznější úspěch, o to cennější to však bylo. Hráči dokázali vytěžit z reprezentačních zkušeností maximum a v letech 2013 až 2015 byli vždy ve finále - a vždy proti Znojmu. V roce 2013 jsme ještě psychicky nezvládli tíhu okamžiku a hubeným výsledkem podlehli 6:13, ale dvě další finále v Prostějově už jsme ovládli a navázali tak na již notně zaprášený titul z roku 1995. Zejména výhra v prodloužení z roku 2014 byla neuvěřitelná, divácky naprosto fantastická a dala všem velkou energii do dalších let.

Ročník 2015/2016 jsme záměrně vynechali - už předcházející sezóna byla až příliš jednoduchá a hráčům tyto zápasy neposkytovali dostatečně těžká utkání pro jejich rozvoj. Rozhodli jsme se raději nasazovat hráče do seniorské 1. ČKL, kde se potkávali s dospělými protihráči, a museli si často sáhnout až na dno svých schopností. V tomto roce podlehli ve finále druhé nejvyšší soutěže Kolínu.

Navigace: Seniorský tým, Žákovský tým.

i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i