Historie seniorského týmu

Seniorský tým v prvních letech svého působení postoupil ze třetí ligy do druhé, kde se udržel dvě sezóny. V dalších letech došlo v tehdejším Československu k velkému rozvoji korfbalu. Stoupla prestiž jednotlivých soutěží, což mělo za následek návrat druholigového prostějovského týmu do třetí korfbalové ligy.

Zato v sezóně 1994/1995 prostějovský korfbal ukázal, že se na něj nesmí zapomínat. Družstvo dospělých si opět vybojovalo postup do II.ligy (2.nejvyšší soutěže v republice) a uchytilo se na předních místech tabulky.

V sezóně 1995/1996 bojoval prostějovský celek dokonce o postup do nejvyšší soutěže. Ale po náročné sezóně byl poražen velice ambiciózním a silným družstvem Plzně a musel se spokojit s jinak velice dobrým umístěním v tabulce druhé ligy.
V sezóně 1996/1997 se Prostějov jen o skóre nedostal do závěrečných bojů o postup do první ligy, jelikož ho v posledním kole předstihl tým olomouckých vysokoškoláků. A tak tuto sezónu zakončil na pátém místě.

V roce 1997 se klub přejmenoval na Korfbalový klub SK Junior RG Prostějov, jelikož mu při činnosti významně pomáhalo, a stále pomáhá, Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova, ze které také pochází většina současných hráčů klubu.

Sezóna 1997/1998 byla pro prostějovský korfbal velice úspěšnou. Vše začalo důkladnou prázdninovou přípravou završenou soustředěním. Došlo hlavně ke zlepšení individuálních hráčských schopností.
Boje v druhé lize byly úspěšné a povzbuzující. Umístění na bronzové příčce v tabulce by za jiných okolností nestačilo k tomu, aby prostějovští mohli sehrát baráž o postup do nejvyšší soutěže, protože ale dva celky před nimi byly B-týmy prvoligových družstev, měli cestu k boji o postup do první ligy otevřenou.
Soupeřem byl poslední celek prvoligové tabulky - Chomutov. Po dramatickém zápase, který prostějovský tým nezačal právě ideálně (v poločase prohrával 5:9), nakonec dokázal zvítězit poměrem 14:13. Rozhodující koš padl v poslední minutě.
Na závěr sezóny se jako již několik předcházejících let konal venkovní celorepublikový turnaj zvaný Maxikorfbal. Zde se potvrdila dobrá připravenost na uplynulou sezónu a celkově zde Prostějov skončil na vynikajícím šestém místě.

1998/1999 tedy hrálo prostějovské "áčko" nejvyšší českou soutěž. Zde se projevil propastný rozdíl mezi úrovní první a druhé ligy a prostějovskému týmu se nepodařilo ani jednou zvítězit. Následovala baráž o účast v nejvyšší soutěži, ale tu s družstvem Kutné Hory ztratil. Přesto účast v první lize velice pomohla, neboť nebývale pozvedla herní úroveň družstva.

Cílem sezóny 1999/2000 bylo opětovně postoupit do nejvyšší české soutěľe. Toho Prostějov zdárně dosáhl, když celou druhou ligou prošel bez jediné porážky a suverénně postoupil zpět mezi korfbalovou elitu z prvního místa.

V ročníku 2000/2001 bylo pro seniorský tým důležité setrvat v nejvyšší korfbalové lize a dosáhnout lepších herních výsledků než před dvěma lety. Druhá sezóna opravdu přinesla vyrovnaněší zápasy. I s těmi nejlepšími dokázal sehrát alespoň vyrovnané poločasy. Ukázalo se zlepšení všech hráčů po technické stránce, taktická hra však v porovnání s jinými tými byla o hodně slabší. V osmičlenné tabulce obsadil konečné sedmé místo.

Před sezónou 2001/2002 došlo ke změně názvu klubu. Do sezóny prostějovští vstoupili pod názvem SK Železárny RG Prostějov. Seniorský tým sice na jaře neminul sestup z první ligy, ale díky letní reorganizaci soutěží a nezájmu jednoho klubů o vznikající šestičlennou extraligu se pro tým naskytla šance. Samozřejmě nezaváhal ani chvilku a šanci využil, protože tak mohl hrát s nejlepšími. V letní přípravě se neponechalo nic náhodě, trénovalo se 3x týdně. Tréninkový proces byl jako každoročně zakončen kondičním soustředěním a navíc ještě silně obsazeným přípravným turnajem v Českých Budějovicích.

Ambice seniorů nebyly pro sezónu 2001/2002 nikterak velké, samozřejmě se snažili proniknout do elitní čtveřice po základní části, ale vzhledem ke kvalitě soutěže je skupina o záchranu neminula. Na výsledcích se také podepsala skutečnost, že většina hráčů se nemohla kvůli škole či zaměstnání věnovat naplno tréninkům. V baráži nevycházela především koncovka, nedokázali v rozhodujících okamžicích vstřelit koš, a tak následoval sestup do první ligy.

Cílem sezóny 2002/2003 bylo vytvořit kvalitní, fungující tým, který by 1.ligu vyhrál a mohl by se tak zúčastnit baráže o extraligu. Po stabilních výkonech v základní části se skutečně Prostějov stal vítězem soutěže, velkou měrou k tomu přispěli také bývalí dorostenci.
Ve vyrovnaných barážových bojích však senioři nezvládli koncovku několika zápasů, obsadili až čtvrté místo, které bylo pro většinu hráčů zklamáním. K postupu chyběl jeden bod...

Do ročníku 2003/2004 vstupují senioři s jednoznačným cílem - postup do extraligy. V této sezóně prostějovský celek vyhrál základní část 1. ligy. Největší obtíže nezpůsobovali soupeři, ale vlastní malá efektivita zakončení. Na závěr základní části si tým mohl dovolit i dvě prohry, které na konečném umístění nic nezměnily.
V zápasech o postup do extraligy chtěli prostějovští napravit zaváhání s Lužinami z minulého roku. Pražský tým se však potýkal s takovými problémy, že nenastoupil ani k jednomu zápasu. Tím se počet soupeřů zmenšil na dva - Třebovou jsme porazili, s Brnem jsme naopak utrpěli debakl a na vlastní kůži jsme si ověřili výkonostní propast mezi 1. ligou a extraligou.
Seniorský tým splnil úkol a postoupil do nejvyšší soutěže, ale po výsledcích v baráži bylo jasné, že všichni musí zabrat. Jinak by účast mohla skončit velkou blamáží...

Vstup do extraligové sezóny 2004/2005 nebyl nejhorší. Odveta s Brnem za barážová utkání sice neskončila bodovým ziskem, ale prohra o 4 a 1 koš dávala naději na dobré výsledky. Po sérii několika proher o jediný bod senioři poprvé bodovali v Havířově. Hráči se ohromně nabudili do dalších zápasů a po výhře a remíze doma s Kolínem se týmu otevřela možnost na play-off.
Klíčové dvojutkání s Havířovem ale takticky nezvládl a nakonec obsadil šesté místo. Tentokrát však nebylo umístění týmu ostudou, extraliga zažila nejvyrovnanější ročník a na čtvrté, postupové místo scházely tři body...
Baráž hráli ještě A a B tým Kolína a Tábor. Ve všech zápasech se projevil obrovský tréninkový deficit. Po těsných výhrách s Kolínem B Prostějov prohrál s Áčkem rozdílem třídy a extraligovou příslušnost nakonec zachránil po domácím klání s Táborem.

Po velkém úspěchu měla být sezóna 2005/2006 ještě vydařenější, ale komplikace (problémy pracující části družstva s účastí na trénincích) odsunuly tým na dříve tradiční poslední příčku. Extraligu vzdal Havířov a proti čtyřem soupeřům družstvo získalo pouhé dva body, navíc v situaci, kdy o konečném osudu bylo rozhodnuto. Vyzkoušeli jsme si hostování tří havířovských hráčů - zajímavé, ale budeme stavět na vlastních odchovancích.
Extraligovou příslušnost tým zachraňoval ve strhujícím dvojutkání na horké smíchovské půdě, kde domácí oprašovali zašlou slávu klubu. Nakonec rozdílem jednoho koše mohou senioři bojovat o historický postup do play off nejvyšší soutěže i následující rok.

Přestože se seniorskému týmu v sezóně 2006/2007opět nepodařilo probojovat do bojů o příčky nejvyšší a skončil po základní části na 5.místě, zaznamenal několik dílčích úspěchů. Poprvé se podařilo porazit tým ze silné čtyřky (Znojmo, České Budějovice, Kolín, Brno) a to poměrně velkým rozdílem - 21:14. Úspěch byl o to větší, že se jednalo o odvěkého rivala - Kolín. Dalším úspěchem bezesporu je 3. místo z tradičního venkovního turnaje - maxikorfbalu - v Českých Budějovicích. Účast ve finále nám unikla pouze o vlásek, když jsme ve strhujícím semifinálovém utkání podlehli českým Budějovicím těsně 9:10.
Důležité je, že pro nadcházející sezónu nám zůstala extraligová příslušnost, když jsme v baráži 2x na domácí půdě porazili ambiciózní tým z Děčína.

Za zmínku určitě také stojí, že na konci této sezóny jsem se poprvé za velké účasti sešli na Valné hromadě prostějovského klubu a dovolím si říci, že jsme tak nastartovali novou éru prostějovského korfbalu. Zvolili jsem si výkonný výbor, projednali dlouhodobé plány rozvoje klubu a principy jeho fungování. A na počátku následující sezóny jsme hned splnili nejdůležitější bod rozvoje – nábor nejmladších hráčů, převážně do týmů mladších žáků.

Do sezóny 2007/2008 poprvé v historii prostějovského korfbalu nastoupily do soutěže 2 seniorské týmy.
A-tým se na trénincích, které měl už dvakrát do týdne, zaměřil hodně na střelbu a základní souhru, což se vyplatilo - tým nastupoval v nejvyšší soutěži čím dál častěji k vyrovnaných utkáním, i když body pravidelně ještě nesbíral. Dalo by se ale říci, že se jednalo o poměrně úspěšnou sezónu, i když tradiční 5.místo tomu příliš nenasvědčuje. Extraligová příslušnost nám však do další sezóny opět zůstala, když jsme v baráži přehráli družstvo Tábora.
Seniorský B-tým poskytl možnost zahrát si jak náhradníkům prvního týmu, tak i dalším korfbalovým nadšencům, kteří k nám našli cestu. Nejednalo se o sezónu jednoduchou, protože noví členové prožívali nejisté začátky a zkušenější se museli vyrovnat s nižší úrovní korfbalových dovedností nezkušené části týmu. Zápas od zápasu se však situace zlepšovala a do následující sezóny tým vstupoval s úplně jinými ambicemi, což se později ukázalo jako oprávněné.

Za zmínku také určitě stojí, že 17.5.2008 poprvé prostějovský klub uspořádal v domácí hale na RG a ZŠ finálový den. Jako organizátoři jsme odvedli skvělou práci a sezóna 2007/2008 tak mohla být zakončena ve skvělé atmosféře a samozřejmě úžasnými korfbalovými momenty.

Sezóna 2008/2009 je jistě v posledních letech naší nejúspěšnější. Součástí přípravy na tento soutěžní ročník bylo soustředění v holandském Enschede pod vedením trenéra Hennieho Baase a velkou měrou přispělo k hernímu zlepšení - hráči a hráčky si přivezli nové zkušenosti, poznatky i motivaci do dalšího trénování. A-tým sehrál se všemi soupeři vyrovnaná utkání, body sebral všem a do posledního kola
bojoval o účast v play-off. Na vysněné play-off jsme nakonec přece jen nedosáhli, ale rozhodovalo opravdu málo, finálový den nám utekl o pouhé dva body, když jsme v rozhodujícím utkání nedokázali porazit zkušený tým z Kolína.
V baráži jsme potom proti Moravské Třebové potvrdili extraligovou příslušnost a do následující sezóny 2009/2010 budeme nastupovat jako rovnocenní partneři všech týmů a uděláme všechno proto, abychom konečně ochutnali atmosféru utkání play-off.

Následující pětiletka se nesla stále ve stejném duchu - dokázali jsme potrápit kohokoliv, získali jsme několik cenných vítězství, ale k tomu, abychom pravidelně poráželi své soupeře, jsme se nikdy nedostali. Páté místo jako by se stalo naším osudem i prokletím. V roce 2014 tým prošel generační obměnou. Do kádru se začali výrazněji zapojovat tehdejší dorostenci, kteří za sebou měli velkou řadu úspěchů a mistrovských titulů v kategoriích U13, U16 a U19. Už v druhém roce jejich působení se týmu podařilo probojovat do play-off, ve kterém sice dvakrát podlehl pozdějšímu mistru KK Brno, ale sladká tečka sezóny v podobě vítězství utkání o bronz na domácí půdě dala velkou naději do budoucna.

Teď je úkolem družstva svou výkonnost potvrdit.

Navigace: Dorostenecký tým, Žákovský tým

i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i